Štýl zo Škandinávie

 
 
 
 

Štýl zo Škandinávie

 

Severský štýl sa dostal do popredia v 50. rokoch minulého storočia vďaka úspechu na výstave La Triennale v Miláne. Práve tu vyvolal medzi návštevníkmi príjemné dojmy. Od tejto doby sa škandinávske prvky stávajú čoraz viac populárne nie len na severe, ale aj u nás.

 

 

 

Severský dizajn je odrazom klímy škandinávskych štátov. Dlhé zimy a málo denného svetla nútili obyvateľov si takýto spôsob života spríjemniť. Spravili tak práve prostredníctvom interiérového dizajnu. Typické sú svetlé miestnosti (biele alebo sivé steny, prípadne jednoduché tapety s geometrickými vzormi) s obrovskými oknami, v ktorých na vás príjemne zapôsobí drevená podlaha či nábytok v bielej a čiernej farbe. Veľký dôraz sa tu kladie aj na doplnky. Tie sú takisto volené v neutrálnych farbách ako biela, čierna, sivá, alebo to môžu byť rôzne odtiene dreva. Netreba zabúdať ani na rastliny, ktoré interiér príjemne doladia a dodajú mu na útulnosti.

 


Teplo domova

Periny, deky, prikrývky a vankúše idú so škandinávskym štýlom ruka v ruke. Nesmú chýbať na posteli ani na gauči. V zime príjemne zahrejú a v teplých mesiacoch slúžia ako perfektný doplnok. V tomto prípade nie sú podmienkou neutrálne farby. Ak chcete interiér príjemne osviežiť, môžete zvoliť širokú paletu farieb od pastelových až po výrazné. Geometrické vzory sú taktiež vítané.

 

Nechajte sa inšpirovať:

  


Svetlo za každých okolností

Všetci dobre vieme, že v zime je denné svetlo veľmi cenné. V priebehu zimy je na severe počas dňa svetlo maximálne 7 hodín. Preto je dôležité okná zbytočne neprekrývať závesmi a žalúziami, ale na maximum ich využiť. Čo sa však deje po západe Slnka? Tu hrajú veľkú rolu svietidlá a lampy predovšetkým v industriálnom štýle. Ich správne rozmiestnenie dokáže dodať priestoru príjemnú atmosféru.

Prázdna stena nezaujme

Dizajn bytu v škandinávskom štýle je úzko spätý z obrazmi. Zvoliť môžete vlastne čokoľvek. Práve tu sa dá skvelo vyhrať s farbami. Dobrou voľbou sú aj plagáty či fotografie, ktoré na stene krásne vyniknú s bielom či čiernom rámiku.

Autor: www.peknybyt.sk

 

Kopírovanie, opätovné publikovanie alebo rozširovanie ktorejkoľvek časti obsahu je zakázané. Povolenie len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.