Dosky na krájanie - Bytové doplnky | Pekny byt

 
 
 
 
DOSKY NA KRAJANIA

Na krájanie rôznych druhov potravín využívame dosky na krájanie. Sú vyrábané z rozmanitých materiálov ako polyetylénové, sklenené, ale predovšetkým klasické drevené. Zaujímavé sú aj rôzne tvary, dizajnové prevedenia a sety na syry s praktickými sklenenými pokrievkami, dranžírovacie dosky, dosky s kovovými úchytmi slúžiace aj ako servírovacie.

 

 
 

Dosky na krájanie

Výrobca: 
Zoradiť produkty podľa: Zostupné poradie
Zobraziť na stránku:

 
14,95 €
 
Kuchynská doska TODD z dubového dreva 30x17x1 cm v prírodnej farbe, Broste
Novinka

Kuchynská doska TODD z dubového dreva 30x17x1 cm v prírodnej farbe, Broste

Kuchynská doska TODD z dubového dreva 30x17x1 cm v prírodnej farbe, Broste
16,73 €
 

Doska na krájanie TERRA 28,5x14,3 cm z keramiky v bielo oranžovej farbe, ASA Selection

Doska na krájanie TERRA 28,5x14,3 cm z keramiky v bielo oranžovej farbe, ASA Selection
15,19 €
 

Doska na krájanie drevená 48x14 cm z dreva v prírodnej hnedej farbe, ASA Selection

Doska na krájanie drevená 48x14 cm z dreva v prírodnej hnedej farbe, ASA Selection
24,81 €
 
51,95 €
 
10,95 €
 
26,95 €
 

 
 

Dosky na krájanie - najpoužívanejší pomocníci v kuchyni


Každá domácnosť má kuchyňu, kde sa stretávame asi najčastejšie, pripravujeme si v nej jedlo a spoločne si ho vychutnávame pri stole, preberáme aký sme mali deň a tešíme sa zo spoločných chvíľ. Na prípravu jedla však potrebujeme pomocníka, ktorého všetci poznáme a to kuchynská doska na krájanie. Ak máme doma tohto skvelého pomocníka príprava raňajok, obeda či rýchlej večere je zväčša zábava. 
Dosky na krájanie nám slúžia ako výborné podložky nie len na krájanie. Môžme ich použiť aj ako podložky pod hrnce, či zaujímavý doplnok, ktorý dodá na štýlovosti zaručene každej kuchyni obzvlášť, ak si ich uložíme do stojana na krájacie dosky v čistých líniach.
Dosiek na krájanie je veľmi široká ponuka. Čo sa týka tvarov od klasických hranatých cez rôzne štvorce, ovály až po nadčasové nepravidelné, ale zato praktické dizajnové kúsky vás ohromia dosky na krájanie aj svojou farebnosťou. Pri výbere materiálu je podstatné na čo sa bude doska používať, každý materiál má svoje prednosti pri inom použití.

 

Aký materiál si vybrať?
 

Ak si kladiete otázku, aký materiál je najvhodnejší, treba sa zamerať na krájanie akých potravín sa bude samotná doska na krájanie používať. Ich rozdelenie je podľa účelu, či budú slúžiť na krájanie zeleniny, chleba a pečiva, všakovakých syrov alebo mäsa. Každý materiál inak drží baktérie, je inak šetrný k nožom a inak náročný na samotnú údržbu dosiek na krájanie.
Najstarší a zrejme aj najekologickejší materiál je drevo. Na dosky na krájanie sa používa bukové, dubové, bambusové a veľmi tvrdé teakové drevo.
Sklenené dosky na krájanie, ktoré sú takým dá sa povedať univerzálnym riešením patria medzi najtvrdší materiál, no na druhej strane najviac tupia nože.
Najpraktickejšia doska na krájanie je plastová. Ich veľkým bonusom je rozmanitá farebnosť, ľahkosť a rôzna hrúbka.
Porcelánová a keramická doska na krájanie si tiež našla svoje miesto v našich kuchyniach, ich nevýhoda je, že tupia nože, ale veľmi príťažlivo na nich vyzerá naservírované predjedlo a hlavne domáce zabíjačkové špeciality.

 

Výhody a nevýhody
 

Medzi drevenými doskami si získava stále väčšiu obľúbenosť doska na krájanie z obnoviteľného zdroja a to je bambus. Tieto dosky si získali svoje popredné miesto vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam. Hlavne na krájanie mäsa a zeleniny. Ak používate drevené dosky na krájanie ste najviac šetrný k svojim nožom, drevo netupý ostrie nožov zato údržbe drevených dosiek na krájanie treba venovať najviac pozornosti. Nesmú sa umývať v umývačke riadu, ani namáčať, aby sa nezväčšovali póry. Treba ich občas vyčistiť drsnou stranou hubky a následne potrieť najlepšie olejom určeným na dosky na krájanie.
O plastových doskách na krájanie sa hovorí, že patria medzi veľmi obľúbené pre svoju ľahkosť, jednoducho sa s nimi manipuluje a aj keď sa najrýchlejšie opotrebúvajú majú nízke ceny, vďaka ktorým si ich môžme dovoliť často meniť a nenechávať baktérie, aby sa držali a množili v zárezoch. Doska na krájanie z plastu na umýva klasickým spôsobom avšak nesmie sa utierať, stále sa nechá poriadne voľne vyschnúť.

 

Doska na krájanie s užitočnými funkciami
 

Nektoré dosky na krájanie sa dajú používať z oboch strán, zväčša je jedna strana hladká a druhá má po obvode celej dosky žliabok. Tento žliabok slúži na zachytávanie štiav, ktoré vám pri krájaní nestekajú na pracovnú dosku a nešpinia ju. Dosky na krájanie v rôznych farbách vám uľahčia prácu v tom, že presne viete ktorá farba slúži na aký druh potravín a vy jednoducho predídete zdravotným problémom. Drevené dosky so sklenenými poklopmi slúžia na krájanie syrov a údenín.
 
Peknybyt.sk praje príjemne strávené chvíle pri príprave skvelých pochúťok na našich doskách na krájanie. Nazrite do sekcie dosky na krájanie a vyberte to najlepšie pre vás.